Aldona Jabłońska-Klimczak ...róg huka po lesie

W Galerii Sztuki Współczesnej Dom Doktora (ul. Witkiewicza 19, tel. 18 200 02 39)  WYSTAWA MALARSTWA ALDONA JABŁOŃSKA-KLIMCZAK
WYSTAWA MALARSTWA Aldona Jabłońska-Klimczak 16 czerwca - 15 lipca 2018 r. 2 4 3
Zobacz więcej

Aleksandra Fraj Pieniek oKo-LiCzNoŚci DaDaiStyCzNe

W Galerii Sztuki Współczesnej Dom Doktora (ul. Witkiewicza 19, tel. 18 200 02 39)  WYSTAWA OBRAZÓW, OBIEKTÓW, KOLAŻY
WYSTAWA OBRAZÓW, OBIEKTÓW, KOLAŻY Kuratorka: Anna Baranowa 7.07 - 7.08.2018 r. 1
Zobacz więcej

Taternictwo

TATERNICTWO to kolejna już wystawa prac Ewy Marii Romaniak, malarki, architektki i scenografki pochodzącej z Rabki-Zdrój dotycząca tematyki górskiej. Artystka w swoich pracach często odwołuje się do techniki gratażu za pomocą, której w ekspresyjny sposób przedstawia górskie krajobrazy. Jej prace są wynikiem wieloletniej pasji, emocji i osobistych przeżyć związanych z górami.
. Tym razem prezentowane będą prace poświęcone Taternictwu.     Cykl prac został stworzony na podstawie szkiców i materiałów zebranych podczas ostatniego letniego sezonu wspinaczkowego w Tatrach. Ewa Maria Romaniak urodzona w 1987 roku w Krakowie, wychowała się w Rabce Zdrój, obecnie zawodowo związana z Zakopanem. Absolwentka zarówno Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, jak również Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek scenografia). Dyplom ze scenografii obroniony w 2014 roku pod kierunkiem prof. Małgorzaty Komorowskiej. Aneks malarski wykonany w pracowni prof. Teresy Rzepickiej – Kotkowskiej. Stypendystka wymian zagranicznych: VIA University Collage w Danii oraz TEC de Monterrey, Campus Queretaro w Meksyku. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W swojej pracy naukowej porusza zagadnienia związane z teatrem i architekturą, działa na styku tych dziedzin, badając ich wzajemne oddziaływanie. W pracach artystycznych porusza tematykę cyklu życia odnosząc się do osobistych przeżyć oraz tematykę górską czerpiąc inspiracje z własnych doświadczeń wysokogórskich. Założycielka grupy artystycznej M37A, członek SARP, ZPAP oraz KW Zakopane.
Zobacz więcej

"Dialogi z awangardą", cz. III

Galeria Sztuki Współczesnej DOM DOKTORA Zakopane, ul. Witkiewicza 19, tel. 182000239 zaprasza na cykl "Dialogi z awangardą", cz. III
BOGUSŁAW BACHORCZYK (Kraków) "U RODZINY. 1984-1989" Dwudniowa wystawa malarstwa / instalacja z udziałem prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Hasiora, Tadeusza Brzozowskiego, Antoniego Rząsy, Magdaleny Kraszewskiej, Marcina Rząsy, Grzegorza Wójtowicza   28 października (sobota), godz. 19:00 - wernisaż i rozmowa na temat lat 80. w Zakopanem – z udziałem Bogusława Bachorczyka, Magdaleny Kraszewskiej, Julity Dembowskiej, Bożeny Gąsienicy; prowadzenie: Anna Baranowa - lista przebojów z lat 80.   29 października (niedziela), godz. 18:00 - wieczór poezji Michała Sobola Kuratorka cyklu i wystawy: Anna Baranowa Współpraca: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem (Galeria Hasiora), Galeria Antoniego Rząsy, Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem, Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara Patronat: Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Krakowski Cykl „Dialogi z awangardą” - realizowany rozpoczęty w Roku Stulecia Awangardy w galerii Dom Doktora w Zakopanem - prezentuje wystawy i działania, w których biorą udział artyści interdyscyplinarni. Pomysłodawczyni i kuratorce cyklu, Annie Baranowej, zależy na podkreśleniu aktualności integracji sztuk, która miała tak ważne znaczenie dla awangardy XX wieku.   Bachorczyk Zakopane  
Zobacz więcej

Barbara Latocha TKANINA

Wystawa czynna 18.08.2017 r. - 18.09.2017 r. w godzinach od 12 - 14 i od 16 - 19.
. [caption id="attachment_1120" align="alignnone" width="300"]Barbara Latocha - TKANINA Tkanina[/caption]
Zobacz więcej

Druga wystawa w ramach cyklu "Dialogi z awangardą"

Galeria Sztuki Współczesnej Dom Doktora

(Zakopane, ul. Witkiewicza 19)

zaprasza na drugą wystawę

w ramach cyklu "Dialogi z awangardą"

IWONA MICKIEWICZ

Papier i słowa.

Rysunki, kolaże, obiekty i krótkie filmy

Wernisaż: 1 lipca (sobota), godz. 19.00.

Wystawa potrwa do 15 sierpnia.

Kuratorka wystawy i cyklu: Anna Baranowa

IWONA MICKIEWICZ (ur. 1963 w Lesznie) - poetka, tłumaczka, artystka wizualna - pokaże swoje nowe prace, będące rezultatem twórczego dialogu pomiędzy słowem i obrazem. Jest to pierwsza w Polsce wystawa artystki, mieszkającej i tworzącej w Berlinie od roku 1988.

DIALOGI Z AWANGARDĄniezależny cykl, rozpoczęty w roku Stulecia Awangardy w Polsce, w którym udział biorą artyści interdyscyplinarni. Zależy nam na podkreśleniu aktualności integracji sztuk, która miała tak ważne znaczenie dla awangardy XX wieku.

Patronat: Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Krakowski

Anna Baranowa, Imaginarium Iwony Mickiewicz (fragment z katalogu: Iwona Mickiewicz. Kapricen. Farbzeichnungen und Collagen, Ausstellung im Klöster Bentlage, Rheine, 25.09.-30.10.2016, Berlin 2016)

Iwona Mickiewicz od roku 1988 mieszka i tworzy w Berlinie. Posiada swój własny, konsekwentnie rozwijany dorobek twórczy, a jednocześnie obecna jest – jako artystka i organizatorka – w wielu inicjatywach na rzecz polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej. (…) Mickiewicz urodziła się w okresie zimnej wojny, za żelazną kurtyną, należy zatem do pokolenia, które dzieciństwo i wczesną młodość przeżyło w półwolności, w cieniu niedawnej wojny, o której dorośli więcej milczeli, niż mówili. Po maturze Mickiewicz wyjechała na studia pedagogiczne do Leningradu, potem studiowała polonistykę w Warszawie, wreszcie scenopisarstwo w Berlinie, gdzie już osiadła na stałe. Wolność znalazła w przestrzeni języka – jako poetka i tłumaczka, prozaiczka, autorka scenariuszy, publicystka i edytorka. Mickiewicz biegle się porusza w języku polskim, niemieckim i rosyjskim. Sama pisze w tych językach i znakomicie tłumaczy wiersze swoich ulubionych poetek, między innymi Gertrud Kolmar, Else Lasker-Schüler, Maryny Cwietajewej. Mickiewicz ma zakodowaną językową elastyczność, wielokulturowość i łatwość przekraczania granic. Ale na tym się nie kończy.

Giętkość wyobraźni powoduje, że artystka z równą swobodą przechodzi od słowa do obrazu i odwrotnie. Nie oznacza to, że porzuca słowo dla obrazu, a obraz dla słowa. Z łatwością tworzy kolażowe struktury lub rozbudowane całości intermedialne. Punktem wyjścia jest zwykle tekst własny lub zapożyczony od ulubionych poetek (wśród nich jest też Zuzanna Ginczanka), który pociąga za sobą i inspiruje działania na polu fotografii, filmu, sztuki obiektu, performace i – last but not least – rysunku. O sposobie poruszania się Mickiewicz wśród tych rozmaitych środków wypowiedzi świadczą jej publikacje z ostatnich lat: Zu den >Welten< von Gertrud Kolmar. Texte und Abbildungen (2012), Meisterschaft. Ausgewählte Gedichte (2013), Sprachunterricht (2014), Meine Reise nach Theben oder Klein Sterbelied (2014). Zawierają one teksty poetyckie lub prozę, tłumaczenia, gry językowe, stopklatki z filmów nakręconych przez artystkę, fotografie miejsc oraz sytuacji gotowych lub przez nią aranżowanych, zdjęcia obiektów kleconych z byle czego, kolaże i rysunki. Uderza spontaniczność tych działań, kapryśne żonglowanie rozlicznymi formami. Wydaje się często, że słowa same się wysypują z jej wokabularza, a obrazy same powstają pod palcami. Swoboda leksykalna i wizualna zbliża Mickiewicz do surrealistów i dadaistów.

(…) Artystka rysuje od kilku lat. Pierwsze rysunki powstały około roku 2012 i od tego czasu narastają lawinowo. Mickiewicz rysuje na tym, co ma pod ręką – na papierze zwykłym lub bardziej wyrafinowanym, na tekturowych pudełkach, na kopertach. Rysuje akwarelą, ołówkiem, długopisem, atramentem. Czasem dodaje skrawki innego papieru, materiału lub koronki. Lubi „rysunki jednominutowe”, które są szybkim zapisem wzbierających emocji, oddechem dla oczu i ręki, ulgą dla serca. Jest w nich dziecięca spontaniczność, ale nic z infantylizmu. Moderniści z ubiegłego stulecia marzyli o powrocie do mitycznej epoki infantia linguae – do języka naturalnego, który powstaje spontanicznie i automatycznie. Iwona Mickiewicz rysuje po Maxie Ernście, po Joanie Miró, po Josephie Beyusie. Oko historyczki sztuki wychwytuje różne związki formalne, nie po to jednak, by ustalać zależności, lecz pokrewieństwa. Istnieją różne, rozpoznawalne genotypy formalne. Mickiewicz też ma swoją rodzinę artystów. (...)”

===================================================================

Wystawy i performaces w ramach cyklu DIALOGI Z AWANGARDĄ:

27.06.-27.06.2017 „Dalsze przestrzenie Księżnej K. Andrzej Andzik Kowalczyk, Jacek Maria Stokłosa, Krzysztof Dominik – fotografie, obiekty, performance”. Wystawa połączona z dwoma performance'ami (w dniach wernisażu i finisażu) w wykonaniu Teatru 52 Hz i z udziałem muzycznym Krzysztofa Ścierańskiego.

1.07.-15.08.2017 – Iwona Mickiewicz (Berlin) „Papier i słowa. Rysunki, kolaże, obiekty i krótkie filmy“

28.10.2017 – otwarcie wystawy Bogusława Bachorczyka „U rodziny. Moje lata 1984-1987”

Zobacz więcej

"Dialogi z awangardą" (kuratorka Anna Baranowa)

W Galerii Sztuki Współczesnej Dom Doktora (ul. Witkiewicza 19, tel. 18 200 02 39)  odbywają się wydarzenia w ramach nowego cyklu "Dialogi z awangardą" (kuratorka Anna Baranowa). 
Od 25 maja do 27 czerwca trwa wystawa Jacek Maria Stokłosa, Andrzej Andzik Kowalczyk, Krzysztof Dominik "Dalsze przestrzenie Księżnej K. Fotografie, obiekty, performance"; 27 czerwca (wtorek), g. 18.00 - finisaż połączony z performancem Teatru 52 Hz  Udział biorą twórcy z Krakowa związani z Teatrem Cricot 2. Wystawa prezentuje działania artystyczne inspirowane teatrem Tadeusza Kantora, który w roku 1973 wystawił "Nadobnisie i koczkodany" Witkacego. Zostaną przedstawione fotografie Jacka Marii Stokłosy (z 1973), które powstały w związku z tym spektaklem; "stanowisko opiekuna dźwięku" (Krzysztof Dominik) oraz współczesne nawiązania, skupione na takich postaciach i motywach, jak Księżna Kremlińska i jej klatka. Artyści podejmą dialog nie tylko z Kantorem i Witkacym, ale również z Schulzem i Gombrowiczem. 1.07. (sobota), godz. 18.00, wernisaż - 15.08. (wtorek) - wystawa artystki z Berlina, Iwony Mickiewicz, która przedstawi rysunki, książki artystyczne i krótkie filmy inspirowane poezją awangardową. Wstęp  wolny.
Zobacz więcej

Prezentacja prac „Boguchwała 2016”

Po raz szósty Podkarpackie Tow. Zachęty Sztuk Pięknych będzie gościło w Galerii „Dom Doktora” z kolejną wystawą poplenerową XII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Boguchwała 2016.
Organizatorem pleneru było Podkarpackie Tow. Zachęty Sztuk Pięknych, Gmina Boguchwała i Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale. Pomysłodawcą i wieloletnim komisarzem pleneru jest Jacek Krzysztof Nowak, prezes Podkarpackiej Zachęty, który już od dwunastu lat przygotowywuje i zabiega o kontynuację wydarzenia artystycznego jakim jest plener malarski w Boguchwale. Na wystawie w Galerii „Dom Doktora” zostaną zaprezentowane prace, które stanowią tylko wybór prac powstałych podczas pleneru „Boguchwała 2016”. Uczestnicy XII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Boguchwała 2016: prof. Andrzej Markiewicz (Radom), prof. Katarzyna Winczek (Częstochowa), prof. Tomasz Chudzik (Częstochowa), dr Krzysztof  Ludwin (Kraków), Anatol Martyniuk (Lwów/Ukraina), Michał Smółka (Poniatowa), prof. Piotr Błażejewski (Wrocław), prof. Tadeusz Błoński (Krasne), Kamila Bednarska (Rzeszów), prof. Romuald Kołodziej (Skaryszew), Tatiana Talipowa (Krzywy Róg/Ukraina), Elżbieta Białaszek (Warszawa), Katarzyna Brodowska (Kraków), Jadwiga Maria Jarosiewicz (Warszawa), Jadwiga Hajduk (Rzeszów), Emilia Kina (Kraków), Józef Franczak (Strzyżów), Teresa Szafrańska (Tarnów), Zbigniew Ważydrąg (Jasień Brzeski), Iwona Urbańska-Bać (Boguchwała). T Talipowa prof Winczek Ludwin Kołodziej Franczak Brodowska Błoński Białaszek  
Zobacz więcej